Daži lielumu attiecību piemēri no dzīves

Izmēru attiecības Latvijas karogā

Latvijas karoga shēma 10 2 1 2 5

Lūk, Latvijas karoga shēma[1]. No tās redzams, ka Latvijas karoga garuma un platuma attiecība ir 10:5, kas pēc vienkāršošanas sanāk 2:1. Tāpat vēl viena svarīga attiecība, kas redzama, ir horizontālo joslu (sarkanā, baltā, sarkanā) platumu attiecība: tā ir 2:1:2.

Šīs attiecības ir nemainīgas (šai gadījumā noteiktas likumā), lai kādi būtu izgatavotā Latvijas karoga izmēri.

Attiecības receptēs

Lai pagatavotu melleņu ievārījumu, kas nav pārlieku salds, uz vienu kilogramu ogu ņem 400 gramu cukura. Tātad iegūtajā melleņu ievārījumā melleņu masas un cukura masas attiecība būs 1 kg:400 g jeb, pēc attiecības vienkāršošanas, 5:2. Tiesa, vieglāk ir izmantot nevienkāršoto attiecību, jo tad melleņu masu kilogramos var pareizināt ar 400 un tā iegūt nepieciešamo cukura masu gramos.

Izgatavojot dzērienus, var jaukt kopā sulas, ūdeni vai kādas citas jau gatavas izejvielas noteiktās tilpumu attiecībās. Piemēram, var sajaukt zemeņu sulu, banānu sulu un auzu pienu tilpumu attiecībā 2:2:1.

Kartes un modeļi

Kartēs teritorija tiek attēlota noteiktā mērogā. Kartes mērogs ir kartes līnijas garuma attiecība pret šīs pašas līnijas garumu īstenībā. Piemēram, ja attālums starp divām pilsētām kartē ir 5 cm, bet patiesais attālums starp šīm pilsētām ir 50 km, tad šīs kartes mērogs ir 5 cm:50 km jeb, pēc vienkāršošanas, 1:1'000'000.

Līdzīgi var aprakstīt, piemēram, kuģa modeļa mērogu jeb attiecību starp modeļa izmēriem un īstā kuģa izmēriem.


[1] Latvijas karoga shēma ņemta (un mazliet pārveidota) no šejienes. Paldies tās autoram MapGrid.